Co to jest i jak działa śluza dezynfekcyjna

bramka dezynfekcyjna

W wielu miejscach wysoki poziom higieny ma ogromne znaczenie, tym bardziej w obecnych czasach, kiedy na świecie cały czas trwa pandemia COVID-19. Jednym z kluczowych działań, które służą do walki z tą chorobą, jest dezynfekcja. Najczęściej dotyczy ona jednak wyłącznie dłoni (płyny dezynfekcyjne muszą być dostępne w każdej zamkniętej przestrzeni, w której znajdują się ludzie, czyli w restauracjach, sklepach, galeriach handlowych itd.). Istnieją jednak znacznie skuteczniejsze sposoby dezynfekcji, dzięki którym poziom bezpieczeństwa staje się jeszcze większy – śluzy dezynfekcyjne. Sprawiają one, że w ciągu jednej chwili cała powierzchnia ciała zostaje spryskana środkiem dezynfekującym, co unicestwia bakterie i wirusy znajdujące się na naszej skórze czy ubraniach.

Śluza dezynfekcyjna – co to jest i jak działa?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie – śluza dezynfekcyjna służy do odkażania osób i przedmiotów. Początkowo koncepcja tego urządzenia zakładała wykorzystanie go w głównej mierze przez medyków, aby zapewnić im wyższy poziom bezpieczeństwa. Bardzo szybko okazało się jednak, że doskonale sprawdza się także w innych miejscach, również wśród osób, które ze służbą zdrowia mają niewiele wspólnego. Śluzy dezynfekcyjne można spotkać na całym świecie pod różnymi nazwami: brama dekontaminacyjna, komora do dezynfekcji czy też kabina dezynfekcyjna.

Śluza higieniczna jest dosyć nowoczesnym rozwiązaniem, które ma ogromne zalety. Po pierwsze – dezynfekcja obejmuje całe ciało, a nie tylko dłonie, tym samym redukując zbędne ryzyko zakażenia się wirusami lub bakteriami do minimum. Po drugie – trwa bardzo krótko. Wystarczy wejść w zasięg bramki, a spryskanie następuje od razu.

Zazwyczaj konstrukcja takiej śluzy przypomina zamykaną podwójnie bramę. Przechodząc przez nią, znajdujemy się w zasięgu dysz, z których wydostaje się mgiełka środka dezynfekującego. Niektóre z takich śluz wyposażone są w czujniki ruchu, które automatycznie uruchamiają dysze, kiedy tylko ktoś wejdzie do środka, w innych modelach niezbędne jest wciśnięcie przycisku, aby przeprowadzić dezynfekcję, natomiast czasem zdarza się, że stosuje się oba te rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele różnych śluz dezynfekcyjnych, które różnią się zastosowaniem i rozmiarami. Działanie ich wszystkich pozostaje jednak takie samo. Ważne, aby cała śluza była wykonana z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody i chemii.

Gdzie sprawdzi się śluza dezynfekcyjna?

Jak już wspomnieliśmy, śluzy dezynfekcyjne zostały zaprojektowane dla służb medycznych, aby ułatwić im codzienną pracę, a więc ich podstawowym miejscem ich zastosowania będą szpitale i centra medyczne różnego rodzaju. Nie są to jednak jedyne przestrzenie, w których te wyjątkowe urządzenia się sprawdzą.
Jednym z popularniejszych miejsc, gdzie umieszczane są śluzy dezynfekcyjne, są lotniska. Obecnie w dobie pandemii koronawirusa jest to doskonały sposób, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa turystom i pracownikom portów lotniczych. Ponadto śluzy dezynfekcyjne świetnie nadadzą się też do różnego rodzaju zakładów produkcyjnych, w których wytwarza się np. leki. Dzięki temu firma będzie mieć pewność, że na hali produkcyjnej jest całkowicie bezpiecznie, a żadne wirusy czy bakterie nie dostaną się do przygotowywanych produktów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nie ma co ukrywać – śluza dezynfekcyjna to poważna inwestycja, która wymaga sporych środków. Właśnie z tego powodu warto dokładnie przemyśleć to, czego będziemy od niej wymagać. Po pierwsze – zwróć uwagę na sklep lub producenta, od którego kupujesz takie urządzenie. Ważne, aby był rzetelny i posiadał ugruntowaną pozycję na rynku – tak jak nasza firma. Po drugie – warto przyjrzeć się parametrom urządzenia. Dzięki temu poznasz jego wydajność i możliwości i przekonasz się, czy wybrany przez Ciebie model odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Kolejną kwestią jest oczywiście cena. Najlepiej zestawić jej wysokość z możliwościami, jakie daje dane urządzenie, aby ocenić, czy jego zakup jest opłacalny.

Śluzy dezynfekcyjne to zdecydowanie urządzenia, w które warto zainwestować nie tylko w czasie pandemii, ale także po niej. Dzięki nim mamy pewność, że do zamkniętego pomieszczenia nie przedostaną się wirusy i bakterie przeniesione na skórze czy odzieży odwiedzających. Jeśli interesuje Cię zakup śluzy dezynfekcyjnej najwyższej jakości, serdecznie zapraszamy do kontaktu.