Zalety stosowania powłok polimocznikowych

Początek budowy domu, zmiana płytek w łazience, budowa basenu, zabezpieczenie dachu i ścian – co łączy te zagadnienia? Na pozór to losowe wyrażenia, jednak wszystkie mają wspólny mianownik – polimocznik.

Czym jest polimocznik?

To po prostu natryskowa powłoka, której sekretem jest dwuskładnikowy żywiczny system. Ze względu na szerokie właściwości, substancja ta znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Powłoka polimocznikowa służy do efektywnego impregnowania powierzchni, tym samym zabezpieczając je na przykład przed wilgocią.

Polimocznik uzyskuje się w wyniku chemicznej reakcji mieszanki żywicy z izocyjanianem. Są także inne rodzaje (inne części składowe, na przykład połączenie prepolimerów izocyjanianu z żywicą aminową), a stosunek składników jednego do drugiego jest zawsze równy – 100:100.

Z początku polimocznik ma postać płynną. Przed użyciem należy go rozgrzać do temperatury 80°C, aby można go było nanosić na różne powierzchnie. Substancję charakteryzuje bardzo szybkie zasychanie, bowiem wystarczy doba, żeby materiał zaczął w pełni spełniać swoją rolę. Przewagę nad innymi podobnymi preparatami zdobywa niewątpliwie tym, że forma aplikacji jest wygodna oraz jest w stanie zakonserwować nawet chropowate i nierównie powierzchnie.

Gdzie polimocznik znajduje zastosowanie?

Ze względu na wyjątkowe właściwości powłoka polimocznikowa znajduje zastosowanie w wielu branżach. Poniżej kilka przykładów, by lepiej zobrazować uniwersalność izolacji polimocznikowych. Dzięki niemu:

 • Uszczelnimy dach, podłogę i zaimpregnujemy podłogę, zabezpieczając dom przed wilgocią;
 • Zabezpieczymy fundamenty znajdujące się poniżej powierzchni gruntu, co pozwoli na stworzenie bariery dla drobnoustrojów, które dążą do przeniknięcia do wód gruntowych;
 • Nadamy większą wytrzymałość kafelkom w łazience, bowiem tego rodzaju izolacja położona pod płytki zaimpregnuje je przed grzybem i wilgocią;
 • Zabezpieczymy wszelkiego rodzaju powierzchnie, na przykład na basenie, tworząc powłokę antypoślizgową;
 • Wykorzystamy go do ochrony przeciwpożarowej;
 • Zabezpieczymy różnorodne powierzchnie, takie jak beton, stal i wiele innych dzięki doskonałej przyczepności, łatwości w utrzymaniu oraz w czyszczeniu.

Jakie są dobre strony wynikające z korzystania z izolacji polimocznikowych?

Zalety polimocznika to bardzo rozległy temat. Ze względu na szerokie zastosowanie posiada też szereg dobrych stron, które przemawiają za stosowaniem go w sytuacjach wymienionych powyżej. Oto kilka z nich:

 • Powłoka polimocznikowa stanowi szczelną warstwę pozbawioną zgrzewów i łączeń, szczególnie w newralgicznych miejscach danej powierzchni.
 • Naniesiona warstwa utwardza się bardzo szybko, dzięki czemu skraca się czas oczekiwania do użytkowania powierzchni.
 • Powstała powierzchnia nabiera niezwykłej odporności, bowiem nie oddziałują na nią środowiska kwaśne, chemiczne ropopochodne czy nawet światło UV.
 • Warstwa utworzona z polimocznika ma dużą rozciągliwość połączoną z wysoką twardością, czyli czyni powierzchnię, którą pokrywa, odporną na wszelkie mechaniczne urazy.
 • Trwałość substancji jest tak wysoka, że udziela się na nią długoletnią gwarancję.
 • Polimocznik zmieszany z wodą pitną nie zatruwa jej i jest produktem przyjaznym dla człowieka.
 • Powłoka polimocznikowa współgra również z naturą, bowiem w żadnym wypadku nie wpływa na nią w sposób negatywny.
 • Nie jest przeznaczona do konkretnego rodzaju powierzchni, ale jest uniwersalnym środkiem, który możemy zastosować w kilku różnych celach.

Izolacja polimocznikowa ze względu na swoje szerokie zastosowanie i niezwykłe właściwości jest bezkonkurencyjną w hydroizolacji oraz w temacie antykorozyjnych zabezpieczeń. Decyduje tutaj także fakt, że naniesiona powłoka nie ma zgrzewów, łączeń, które mogłyby ulec przetarciu czy uszkodzeniu, co skutkowałoby brakiem szczelności i w efekcie dopuszczeniem na przykład do domu wilgoci czy szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Nie zastanawiaj się dłużej – powłoka polimocznikowa to najlepszy sposób na zabezpieczenie Twojego domu przed grzybem!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Zapraszamy do kontaktu!